2014: Dış koşullara sıkı önlem gerekiyor

2014-01-04 16:06:33

Dış siyasi ve ekonomik gelişmelerin 2014'te Çin ekonomisi üzerinde etkileri neler olabilir? Çinli uzmanlar, dış etkenler konusunda genellikle karamsar.

Bu yıl, sıcak para akımlarında yaşanan değişimin hem Çin ekonomisi hem de gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerinde olumsuz etki yaratacağı belirtiliyor. Çin özelinde ise dünyadaki ekonomik koşullardan çok, Çin'in çevresinde yaratılan siyasi tansiyon tehdit olarak gösteriliyor.

Hindistan Uluslararası İş İlişkileri, Çin-ABD Enstitüsü Araştırma Müdürü Dan Steinbock, “Çin'de devam eden reformlar 2014 yılında genişletilecek ve derinleştirilecek. Sonuç olarak uluslararası güçlerin reformlara desteği de olumlu” diyor.

Yine Dan Steinbock'a göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde, merkez bankası FED'in gittikçe zayıflayan parasal genişleme programı, ekonomisindeki iyileşmeyi destekliyor. Bu durum, Çin'in ABD'deki doğrudan ve portföy yatırımlarını kolaylaştırıyor. Benzer şekilde, Amerikan tüketiminin aşınması da beklenmiyor.

Dan Steinbock ayrıca, ABD- Çin ilişkilerinde başlayan beklenmedik ısınmanın, Stratejik ve Ekonomik Diyalogun genişlemesine ve derinleşmesine katkıda bulunabileceğini belirtiyor .

Avrupa'da da, yapısal reformları ve ekonomik umutları kademeli olarak iyileştirme doğrultusunda başlayan yeni uzlaşma, Çin'in Avrupa'da teşvik ettiği yatırımlarına ve ticaretine destek olacaktır.

Doğu Asya'da, Çin - Japonya ilişkilerinin ısınmasının da ikili ekonomik ilişkiler üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

Güney Çin Denizi'nde, siyasi sürtüşmenin adım adım giderilmesi, Çin - ASEAN ilişkilerini güçlendirmek için potansiyel yaratacaktır. Bu durum ayrıca “Deniz İpek Yolu”nun ve bölgesel entegrasyonun gelişmesini, Çin'in bu hayati ticaret bloğuna katılımını destekleyecektir .

Ortadoğu'daki çok etkenli çatışma noktaları üzerinde başarılı bir uluslararası yönetim , bölgesel enerji arzını artıracaktır.

Küresel büyüme gelişmiş ekonomilerde politika geliştirme fırsatı yaratacak, böylece dünya çapında Çin ihracatı ve doğrudan portföy yatırımları için talep artacak, bu arada Çin'in dış ticaretine ve Çin'deki çok uluslu yatırımlara destek verecektir.

Bölgesel sorunlar kritik önemde!

Aynı canalıcı konularda gelişmeler tam tersi de olabilir.

ABD'de, parasal genişleme programının hafifletilmesi, önemli piyasalarda iniş çıkışlara ve ekonomide belirsizliğe neden olabilir. Ayrıca, Washington'un iki partiyle bütçe yapma zorluğu,  piyasa oynaklığını ve ekonomik durgunluğu kızıştıracak etkenlerdir .

Çin'in elindeki değersiz ABD Hazine bonolarının, ABD'deki Çin yatırımlarının ve Çin'in dolar cinsinden varlıklarının ilerde ne olacağı konusundaki yanıtsız sorular, ABD- Çin ilişkilerinde beklenmedik bir soğukluğa da yol açabilir.

Avrupa'da krizden çıkış yerine ters yönde bir gelişme de olabilir. O zaman Çin'in bölgeyle ticareti ve yatırımları tehlikeye girer. Bu durum, AB  ile Çin arasındaki ticarette, özellikle yüksek teknoloji ticaretinde de anlaşmazlıklara, çatışmalara katkıda bulunabilir.

Hindistan Uluslararası İş İlişkileri, Çin-ABD Enstitüsü Araştırma Müdürü Dan Steinbock, Çin'in yakın çevresinde gelişebilecek en olumsuz senaryoyu da şöyle ifade ediyor:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor