Japonya'nın Çin'e ihracatı, dört yılın en düşük düzeyinde

2013-12-31 20:21:30

Japonya'nın Çin'e yaptığı ihracat, bu yılın ilk yarısında, son dört yılın en düşük düzeyine geriledi. Bu durum, Çin ekonomisindeki yavaşlama kadar, Asya'nın bu ilk sıradaki iki ekonomisi arasında gerginleşen ilişkilerden de kaynaklanıyor.

    Japonya'nın Ocak-Haziran döneminde Çin anakarasına yaptığı ihracat, yıllık bazda 16,7 oranında gerileyerek 61 milyar 430 milyon dolar oldu. Söz konusu gerilemenin, Japon yeninin Çin yuanı karşısında değer kaybetmesine rağmen yaşandığına dikkat çekiliyor.

    Son beş yıldır ilk kez ABD Çin'in yerini aldı

    Japonya Dış Ticaret Örgütü'ne göre, aynı dönemde, 65 milyar 560 milyon dolar değerinde ihracat yapılan ABD, Japonya'nın en büyük ihracat pazarı olarak Çin anakarasının yerini aldı. Japonya'nın en büyük ihraç pazarı, son beş yıl boyunca hep Çin olmuştu, ilk kez ABD Çin'in yerini aldı.

    Çin Sosyal Bilimler Akademisi, Asya-Pasifik Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Li Xiangyang, "Çin'de büyümenin yavaşlamasının yanı sıra bozulan ikili ilişkilerin Japon mallarına talebi azaltması da, Japonya'nın Çin'e yaptığı ihracatın düşmesinde etkili oldu" dedi.

    Japonya'nın Doğu Çin Denizi'nde Çin'in Diaoyu Adaları'nın bir kısmını "satın aldığı" geçen yılın Eylül ayından sonra, Çin ile Japonya arasındaki ilişkiler bozuldu ve Japon markalarının Çin'deki satışları da bu durumdan payına düşeni aldı.

    Çin'deki yavaşlama da etkili oldu

    Çin Sosyal Bilimler Akademisi, Asya-Pasifik Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Li Xiangyang şöyle konuşuyor: "Japonya'nın Çin'e yaptığı ihracat, Japon şirketlerinin Doğu Asya üretim ağının, dolayısıyla büyük bir güç olduğu Çin üretiminin bir parçasıdır. Çin pazarında Japon ürünleri satışının yavaşlaması, Japonya'nın Çin'e yaptığı gemi ihracatını vurdu."

    Japonya Dış Ticaret Örgütü Çin Araştırmaları Direktörü Yoichi Maie, Çin'in altyapı yatırımlarını yavaşlatmasının da Japonya'nın özellikle altyapı geliştirme, inşaat ve madencilik ekipmanları ihracatının, yıllık bazda yüzde 61,6 düşmesine yol açtığını söyledi.

    Bu arada, Çin'de özel tüketimde yaşanan azalmanın da etkisiyle, Japonya'nın dijital kameralar ve diğer görsel-işitsel ekipman ihracatında yüzde 47,7 oranında düşüş yaşandığı belirtiliyor.

    Çin Sosyal Bilimler Akademisi Japon Araştırmaları Enstitüsü'nden araştırmacı Yao Haiti, Japonya'nın Çin'e olan ihracatındaki yavaşlamada esas etkenin gerginleşen siyasi bağlar olmakla birlikte, bu durumu körükleyen bir başka etkenden söz etti.

    O etken, ABD ve AB gibi gelişmiş piyasalarda talebin canlanmasıydı. Doğu Asya üretim ağının bir parçası olan Çin'deki Japon şirketler, Japonya'dan ithalatı artırmak için koşulları zorlamadılar. Ancak ABD, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ve AB dahil olmak üzere diğer büyük pazarlara da, Japonya'nın ihracatı azaldı.

    Çin Gümrük Genel İdaresi verilerine göre, ilk yarıda Çin'in Japoya'dan ithalatı yıllık olarak yüzde 13,8 oranında azalıp 76 milyar 120 milyon dolara geriledi, kısacası tam bir çöküş yaşandı. Çin'in Japonya'ya ihracatı ise aynı dönemde yıllık bazda yüzde 3,8 düşerek 70 milyar 810 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor